Sposoby na wartościowe spędzanie czasu z dzieckiem

Nie ma wątpliwości, że wspólnie spędzony czas jest jednym z najcenniejszych darów, jaki możemy ofiarować naszym dzieciom. Niestety jego ilość nie zawsze przekłada się na jakość. A to właśnie jakość ma największe znaczenie dla rozwoju malucha. Jak zatem sprawić, by wspólne chwile były naprawdę wartościowe?

     

Czytanie książek

Czytanie dziecku bajek i wierszyków od najmłodszych lat jest ważne i cenne dla jego rozwoju. Taki sposób spędzania czasu zaspokaja jego potrzeby emocjonalne, gdyż wówczas jesteśmy blisko dziecka, przytulamy je i zapewniamy mu poczucie bezpieczeństwa. Dzięki temu dziecko buduje wiarę w siebie, staje się bardziej życzliwe i empatyczne. Poprzez bajki i utożsamianie się z ich bohaterami dziecko ma także szansę przepracować własne lęki, dlatego nie oponujmy, gdy maluch prosi, by po raz dziesiąty przeczytać przed snem tę samą historię. Najwidoczniej jest mu to potrzebne. Warto natomiast porozmawiać z dzieckiem, którego bohatera lubi, co mu się podobało lub co by zmieniło. Ponadto, książki poszerzają zainteresowania malucha, wzbogacają zasób słów, a także rozwijają jego wyobraźnię.

Zabawa edukacyjna

Już od najmłodszych lat warto poprzez zabawę rozwijać kreatywność, koncentrację uwagi, zdolności manualne, emocjonalne lub uczyć rozróżniania kolorów czy kształtów. Dzięki zabawie zestawami LEGO® DUPLO® dzieci mogą poznawać i uczyć się nowych rzeczy. Dla rodziców jest to doskonała okazja, żeby pokazywać dziecku nieznany i niezwykle interesujący dla niego świat, w którym żyjemy, a także odkrywać świat dziecka pełen nieskończonej wyobraźni. W ten sposób rodzice i dzieci mogą spędzić wyjątkowe chwile razem. Taka zabawa z pewnością zaprocentuje w późniejszych latach.

materiałmateriał promocyjny

”Zabawa sprawia, że uczenie staje się przyjemnością, więc nie zaskakuje, że edukacja  najmłodszych opiera się właśnie na niej. Kiedy dzieci poznają literki lub cyferki podczas radosnej zabawy, nawet nie wiedzą, że się uczą. Jest to więc dodatkową zachętą do nauki, która przekłada się na późniejsze życie, tworząc pozytywne nastawienie do niej w dorosłości” – twierdzi dr Elena Hoicka, starszy wykładowca psychologii w edukacji.

Idealne do tego są klocki LEGO® DUPLO® przeznaczone dla dzieci od półtora do piątego roku życia, a poszczególne zestawy odpowiadają ich potrzebom oraz umiejętnościom na danym etapie rozwoju. Klocki DUPLO® są dwa razy większe od klasycznych klocków LEGO®, więc idealnie pasują do małych rączek i są w pełni bezpieczne.

Aktywność na świeżym powietrzu

W dobie komputerów i tabletów szczególnie ważne jest spędzanie czasu z dzieckiem na łonie natury. Możemy wybrać się na wycieczkę rowerową, pójść nad jeziorko karmić kaczki albo udać się do lasu czy parku, gdzie zabawimy się z dzieckiem w tropienie zwierząt i zgadywanie, kto zostawił dany ślad. Podczas takiej wyprawy można obserwować również zwierzęta, np. ptaki czy wiewiórki lub zbierać ciekawe fragmenty roślin, z których po powrocie do domu wykonamy kreatywne prace plastyczne.

materiałmateriał promocyjny

Pamiętajmy o tym, że główną zasadą, która powinna przyświecać wspólnie spędzanym chwilom, jest ”do niczego nie zmuszamy” – dotyczy to zarówno ciebie, jak i dziecka. W ten sposób czas upływać będzie w przyjemniej atmosferze i każdej ze stron będzie sprawiał radość. Wspólne spędzanie czasu to coś wyjątkowego, więc wykorzystujmy go jak najlepiej.

I CAN DO ANYTHING