Codzienne czynności, dzięki którym wzmocni się relacja ojca z dziećmi

Relacja z ojcem ma ogromny wpływ na przyszłość dziecka. Kształtuje pewność siebie i poczucie własnej wartości. Dlatego od samego początku warto ją pielęgnować. Jak to zrobić? Oto trzy kroki, które ci w tym pomogą.

Zadbaj o jak najczęstszy kontakt

Nawet jeśli jesteś zapracowany, warto znaleźć w ciągu dnia przynajmniej kilka minut na rozmowę z dzieckiem. Od najmłodszych lat pokazuj, że interesują cię jego sprawy. Pytaj, co u niego słychać. Z drugiej strony opowiadaj także o sobie. Dzięki takiej więzi dziecko będzie miało poczucie, że jest dla ciebie ważne.

Poza tym rozmowy wpływają na kształtowanie różnych umiejętności dziecka. Uczą logicznego rozumowania i argumentowania. Dodatkowo wzbogacają słownictwo, uczą jasnego wyrażania myśli i słuchania.

materiałmateriał promocyjny

Bądź wzorem do naśladowania

Ojciec powinien być dla dziecka wzorem do naśladowania. Ważne są twoje relacje z otoczeniem i codzienne zachowania. Dziecko obserwując ciebie może nauczyć się m.in. cierpliwości i wytrwałości w osiąganiu różnych celów.

Przykładowo, gdy masz jakiś problem, nie panikuj, a spokojnie szukaj sposobu na jego rozwiązanie. Dzieci to wszystko widzą i czerpią z twoich zachowań wzorce. Badania naukowe wykazały, że dzieci, które obserwowały rodziców w trakcie rozwiązywania jakichś trudności, były wytrwalsze w pokonywaniu własnych problemów. Z kolei te, które nie doświadczyły takich sytuacji, szybciej się poddawały.

Wzmacniaj poczucie własnej wartości

Nasze poczucie wartości w dużej mierze zależy od relacji z rodzicami. Dlatego od najmłodszych lat dziecka pamiętaj o tym, by nie podcinać mu skrzydeł osądzającymi wypowiedziami. Doceniaj i chwal je, żeby wzmacniać jego wiarę w siebie i swoje umiejętności.

Pamiętaj o tym w czasie różnych sytuacji, takich jak na przykład jazda na rowerze. W razie trudności i niepowodzeń wspieraj swoją pociechę i zachęcaj do tego, by się nie poddawała.

Baw się razem z dzieckiem

Nie zapominaj także o tym, co dzieci lubią najbardziej. Mowa oczywiście o zabawie. Dla maluchów warto wybierać zabawki, które są przeznaczone właśnie dla ich wieku i możliwości. Przykład? Mogą być to zestawy LEGO DUPLO, które zostały stworzone z myślą o dzieciach w wieku od 1,5 roku do 5 lat. Są to zabawki bezpieczne dla małych rączek, łatwe do złożenia i większe od standardowych klocków LEGO. Dzięki temu małe dzieci nie będą miały z nimi żadnych problemów podczas budowania pierwszych wież, domów czy pojazdów.

materiałmateriał promocyjny

Jak się bawić ze swoim maluszkiem? To nic łatwiejszego. Puśćcie wodze wyobraźni i zbudujcie, co wam przyjdzie do głowy. Może to być kolorowy pociąg, samochód z przyczepą lub smok z dwoma głowami. A potem wymyślajcie fantastyczne przygody, przebudowujcie modele i zmieniajcie historię na nowo, ile razy chcecie. Może się okaże, że zły smok za pomocą czarów okaże się dobry i uratuje księżniczkę, a długa ciuchcia zmieni się w garaż? Kto wie dokąd poniesie was wyobraźnia? Pewne jest natomiast, że wspólna zabawa będzie wspaniała i radosna.

Przy okazji zabawy klockami LEGO DUPLO tata może w bezstresowy sposób nauczyć dziecko rozróżniania kolorów i kształtów, a także zapoznać z literkami i cyferkami. Dzięki temu zabawa będzie miała także walory edukacyjne.

Od czego najlepiej zacząć wzmacnianie relacji z dzieckiem? Od wspólnej zabawy! W przyszłości twoje dziecko ci za to podziękuje!

I CAN DO ANYTHING