Jak poprzez zabawę rozwijać wyobraźnię i kreatywność dziecka?

Wyobraźnia i kreatywność są bardzo pomocne w życiu. Chcesz, aby twoje dziecko rozwijało te zdolności od najmłodszych lat życia? Nie jest to takie trudne, jak pozornie mogłoby się wydawać. Oto kilka przydatnych wskazówek.

Wyobraźnia to zdolność do tworzenia w myślach pomysłów, obrazów i zdarzeń, których nie ma w rzeczywistości. Dzięki niej dziecko staje się otwarte na kreowanie nowych rzeczy, a także zyskuje umiejętność dostrzegania różnych możliwości w sytuacjach, które go spotykają.

Z kolei kreatywność to proces, w którego trakcie to, co sobie wyobrażamy, tworzymy w rzeczywistości. Obie te zdolności mają ogromny wpływ na jakość naszego życia i poczucie szczęścia.

Stwórz warunki do rozwoju kreatywności

Już w pierwszych latach życia dzieci zaczynają wykazywać się wyobraźnią i kreatywnością. Przykładem są chociażby rysunki i budowle z klocków, za pomocą których maluchy często odzwierciedlają świat, który widzą wokół siebie.

Jak zatem stworzyć dziecku warunki do rozwoju kreatywności? Pamiętaj o tym, że zbyt duży nadzór i krytyka ograniczają pomysłowość i spontaniczność, a to źle wpływa na pewność siebie. Jeśli dziecko ma ochotę na rysowanie, nie narzucaj mu, jakimi kredkami czy mazakami ma się posłużyć ani co konkretnie ma narysować. Nie krytykuj, że dom powinien wyglądać inaczej, a słońce nie ma włosów. Niech twoja pociecha samodzielnie dokona wyboru i interpretacji. Daj mu wolność myślenia i tworzenia, i nie ograniczaj.

To samo dotyczy zabawy. Dziecko może chcieć budować bez twoich instrukcji, tak, jak samo postanowi i to, co sobie wyobrazi. Dlaczego wieża nie może mieć skrzydeł i latać? Po wielu próbach z pewnością uda mu się znaleźć dobre rozwiązanie, żeby skrzydła nie odpadały. Pamiętaj, że wyobraźnia dziecka jest nieskończona.

O czym jeszcze warto pamiętać, tworząc kreatywne środowisko? Dla współczesnych dzieci telewizory, komputery, tablety czy smartfony są czymś naturalnym. Rzadko jednak rozwijają wyobraźnię i kreatywność. Wiadomo, że nie uda ci się całkowicie odciąć dziecka od tych urządzeń. Postaraj się jednak, by nie były one jedynym źródłem rozrywki w waszym domu. Zamiast tego czytaj dziecku książki, baw się z nim klockami, wychodź z nim na spacery. Możliwości jest naprawdę wiele.

materiałmateriał promocyjny

Znajdź czas na zabawę klockami

Wielu dorosłych wspomina zabawę klockami jako jedną z ulubionych rozrywek z czasów dzieciństwa. Czy wiesz, że oprócz dawania przyjemności i frajdy, czynność ta rozwijała także twoją wyobraźnię i kreatywność? Warto więc miłość do klocków zaszczepić także w swoim dziecku.

Jednym z najlepszych pomysłów na kreatywną zabawę jest zestaw Pudełko z klockami Deluxe 10914 z serii LEGO DUPLO, która została stworzona z myślą o dzieciach w wieku już od 1,5 roku. Kolorowe klocki oraz specjalne elementy np. mini figurki ludzi i zwierząt zachęcają maluchy do swobodnej, rozwijającej i twórczej zabawy.

Mali odkrywcy odnajdą tu ciekawe inspiracje i pomysły. W pudełku znajdują się m.in. kwiaty, balony, samochodziki, okno, prezenty i tort, klocki z cyframi od 1 do 5 oraz różnokolorowe klocki, z których można zbudować wszystko. Seria LEGO DUPLO dostarcza wielu inspiracji do radosnej i wspólnej zabawy, więc ten zestaw jest także idealnym rozwiązaniem dla rodziców, którzy nie mają pomysłów jak się bawić z dzieckiem. 

Wyobraźnia i kreatywność są bardzo pożądane we współczesnym świecie. Dzięki nim dzieci osiągają lepsze wyniki w nauce, a dorośli lepiej radzą sobie w życiu zawodowym. Dlatego zdolności te dobrze jest wspierać od najmłodszych lat życia. Wybieraj więc klocki, które rozwijają wyobraźnię i kreatywność. 

I CAN DO ANYTHING