Jak od najmłodszych lat budować więź z dzieckiem?

Już od pierwszych chwil życia dziecko potrzebuje uwagi, czułości i bliskości. Dobrze zbudowana silna i zdrowa więź rodzica z dzieckiem sprawia, że czuje się ono kochane i akceptowane, co zaprocentuje w przyszłości jego wiarą w siebie i poczuciem własnej wartości. Podpowiadamy, jak tworzyć tę bezcenną relację od najwcześniejszych chwil życia maluszka.

     

Wzmacniaj więź bliskością

Czuły dotyk mamy i taty, ciepło ich ciał oraz bicie serc działają na niemowlę kojąco. Staraj się jak najczęściej przytulać dziecko, głaskać je i całować. Fizyczna bliskość z rodzicami jest mu niezbędna do prawidłowego rozwoju. Osoby, które w dzieciństwie miały zapewnioną bliskość, czułość oraz poczucie bezpieczeństwa, w przyszłości są pewne siebie i niezależne.

materiałmateriał promocyjny

Buduj więź przez zabawę

Dziecko rozwija się, uczy, poznaje świat i nawiązuje relacje z bliskimi również poprzez zabawę. Dostosowane do wieku dziecka aktywności są wspaniałą okazją do wzmocnienia waszej więzi, a także doskonalenia różnorodnych umiejętności malucha. Zestawy LEGO® DUPLO® pomagają najmłodszym rozwijać się zarówno intelektualnie, emocjonalnie, jak i ruchowo. Są one przeznaczone dla dzieci w wieku od 1,5 roku do 5 lat i dopasowane do możliwości dziecka na danym etapie rozwoju. Zestaw LEGO® DUPLO® „Tropikalna wyspa” to uniwersalna zabawka, która świetnie się sprawdza podczas wspólnej zabawy, wspierając rozwój kompetencji społecznych i emocjonalnych. Bawiąc się mini figurkami ludzi i zwierząt można wcielać się w role i tłumaczyć dziecku różnorodne tematy, np. dotyczące uczuć, różnych zachowań w życiu codziennym czy wspólnego rozwiązywania problemów. Zabawa tym zestawem pozwala dziecku także odkrywać świat i poznać rozmaite zwierzątka egzotyczne - jak wyglądają, co jedzą, gdzie mieszkają i jakie wydają odgłosy. Słoń i małpka mogą wybrać się na spacer, podczas którego przeżyją niesamowite przygody. Pozwól dziecku wymyślić je samemu i zobacz, jak wyraża się jego kreatywność i pracuje wyobraźnia.

materiałmateriał promocyjny

Rozmawiaj

Rozmowa to niezwykle istotny element budowania relacji już od pierwszych dni życia dziecka. Na początku niemowlę nie rozumie słów, ale za to odbiera tembr głosu rodzica. Spokojnym i ciepłym tonem opowiadaj mu o tym, co się wokół dzieje i jak bardzo je kochasz. Jeszcze ważniejsze jest kontynuowanie codziennych rozmów, kiedy dziecko zacznie już mówić. Wówczas miej do niego cierpliwość, tłumacz, opowiadaj, wspieraj, chwal i słuchaj tego, co ono ma do powiedzenia. Dzięki temu zbudujesz z dzieckiem silną więź. To także dobry sposób na kształtowanie otwartości dziecka na kontakty z innymi ludźmi oraz łatwości wypowiadania swojego zdania.

Istnieje wiele dowodów na to, że dziecko obdarzone w dzieciństwie miłością i akceptacją wyrasta na samodzielnego i odważnego człowieka, który potrafi odnaleźć się w różnych sytuacjach i tworzy dobre relacje z innymi ludźmi. Nie da się ukryć, że pierwszym krokiem do tego są relacje z rodzicami. Zabawa klockami LEGO® DUPLO® to świetny sposób na rozpoczęcie tradycji wspólnego spędzania czasu, co w późniejszych latach będzie miało pozytywne odbicie w waszych relacjach. Pytaj dziecko, co lubi, czego nie lubi, o czym marzy i czego się boi. Dziecku łatwiej powiedzieć to w zabawie, wcielając się np. w rolę dzielnego strażaka lub smutnej księżniczki. Gdy twój maluch stanie się już nastolatkiem, łatwiej będzie wam rozmawiać. Pamiętaj, że budowanie więzi zaczyna się już w chwili pojawienia się maluszka na świecie i warto dbać o nią na każdym etapie jego rozwoju.

I CAN DO ANYTHING