Bądź kreatywnym rodzicem, czyli jak od najmłodszych lat uczyć dzieci poprzez zabawę

Pierwsze lata życia dziecka to czas zupełnie nowych doświadczeń - poznawania nowych słów, nazw przedmiotów, ich przeznaczenia i sposobu działania, rozróżniania kolorów i kształtów. To pierwsze kroki do samodzielności. Poniżej podpowiadamy, jak wesprzeć rozwój najmłodszych, łącząc zabawę z nauką.

                 

Magia kolorów

Istnieje wiele aktywności, które zachęcają dzieci do poznawania kolorów. Najlepiej zacząć od zabawy polegającej na klasyfikacji przedmiotów ze względu na kolory, wykorzystując do tego np. miski, skarpetki, klocki.

Możecie budować różne konstrukcje z klocków w określonych kolorach, na przykład wieżę w kolorze czerwonym, a domek w kolorze niebieskim. Bajki dla najmłodszych są zazwyczaj bogato ilustrowane, więc czytając i oglądając książeczki, zwracajcie uwagę na przedmioty na obrazkach - nazywając ich kolory. Maluch w końcu zapamięta, że trawa jest zielona, a słońce - żółte. Zabawę z kolorami można wprowadzić także na spacerze poprzez zadawanie pytań dziecku, na przykład jaki kolor ma samochód czy jakiego koloru jest huśtawka. Kiedy spędzacie wspólnie czas w kuchni, wykorzystajcie go na grę w kolory. Połóżcie przed swoją pociechą różnokolorowe warzywa i owoce, na przykład pomidora i paprykę, marchew i mandarynki, awokado i ogórka, a potem poproście, aby dziecko znalazło pary kolorów. Pamiętajcie, że kolory trzeba nazywać i powtarzać za każdy razem, aby maluch mógł je zapamiętać.

Odkrywanie alfabetu

Nauka liter również nie musi być nudna, wręcz przeciwnie, może być dobrą zabawą. Jak zachęcić dziecko do rozpoczęcia przygody z alfabetem? Najłatwiej zacząć od tego, co lubi. Jeśli są to klocki, możecie budować literki z klocków. Jeśli lubi rysować, możecie wspólnie stworzyć na przykład kota ilustrującego literę ”K”. Jeśli dziecko lubi pomagać w kuchni, możecie wspólnie układać swoje imiona z makaronu czy rysować palcem po mące rozsypanej na blacie. Do nauki liter wykorzystajcie przedmioty znajdujące się w domu. Namalujcie na kartce choćby ”P” i wspólnie wyszukujcie rzeczy, których nazwy zaczynają się na tę literę. Podobnie jak przy nauce kolorów - czytanie jest doskonałym sposobem na poznawanie liter. Pomocny będzie tu edukacyjny zestaw LEGO® DUPLO® ”Ciężarówka z alfabetem” i wszystkimi literkami alfabetu.

materiałmateriał promocyjny

Nauka liczb

W tym przypadku naukę również warto rozpocząć od zabawy. Skorzystajcie z pomocy kolorowanek z liczbami, naklejek oraz klocków. Liczcie wspólnie, na przykład podczas spacerów, kamienie, kwiatki czy kasztany. Kiedy mówicie do dzieci, wplatajcie w swoje wypowiedzi liczby: mamy jedną piłkę, podaj mi proszę trzy klocki w kolorze niebieskim, tata pije dwie kawy dziennie. Możemy rozsypać na podłodze różne przedmioty, następnie poprosić dziecko o ich znalezienie oraz policzenie. Przygotujcie trzy miski i na każdej przyklejcie kartkę z inną liczbą, a maluch niech do każdej miski wrzuci tyle przedmiotów, ile jest napisane na kartce. Do nauki liczb możecie także wykorzystać zestaw klocków LEGO® DUPLO® ”Pociąg z cyferkami”, który da dziecku wiele radości przy składaniu, przebudowywaniu oraz pomoże rozpocząć poznawanie cyfr od 1 do 9.

materiałmateriał promocyjny

Odkrywanie świata zwierząt

Oprócz nauki kolorów, liczb oraz liter, warto tłumaczyć dziecku otaczający nas świat. Możecie zacząć od odkrywania świata zwierząt, który na pewno wzbudzi zainteresowanie najmłodszych. Proponujemy skorzystać z pomocy gotowego zestawu klocków LEGO® DUPLO® ”Tropikalna wyspa”, przeznaczonego dla pociech w wieku 2-5 lat. Zabawa ta wspaniale ilustruje życie dzikich zwierząt, rozwija kreatywność, wyobraźnię oraz ciekawość poznawczą. Dzięki niej pokażecie dziecku, jak dane zwierzę się porusza, jakie wydaje odgłosy, co je oraz jakie są typowe dla niego zachowania.

Pamiętajcie o wyborze odpowiednich zabawek, które pomogą dzieciom rozwijać się intelektualnie i emocjonalnie. Takich, które rozbudzą wyobraźnię, ciekawość i chęć poznawania świata, a do tego będą dostosowane do wieku naszych pociech.

”Klocki LEGO® DUPLO® są stworzone z myślą o najmłodszych dzieciach już od 1,5 roku życia. Dzięki dużym elementom są bezpieczne podczas zabawy i łatwe do manipulowania w nieporadnych jeszcze rączkach. Różnorodność kolorów zachwyca i stwarza możliwość poszerzenia zasobu słownictwa” - zapewnia Dorota Maciejec, psycholog dziecięcy i rodzinny.

Rozróżnianie kolorów, badanie kształtów, poznawanie cyferek i liter oraz kreatywność to właśnie umiejętności, które rodzic powinien rozwijać u dzieci już od najmłodszych lat.