Jakie zabawy wpływają na wszechstronny rozwój twojego dziecka?

Od wieków dzieciństwo jest nieodzownie związane z zabawą. Pomaga dzieciom zrozumieć świat. Wpływa na rozwój najmłodszych i pozwala poszerzać horyzonty. Jest niezbędna do rozwoju poznawczego, fizycznego, społecznego i emocjonalnego dzieci oraz młodzieży.

We wczesnych latach życia głównym sposobem uczenia się i rozwoju dziecka jest zabawa. W ciągu pierwszych lat życia mózg rozwija się szybciej niż w jakimkolwiek innym okresie. Zabawa łagodzi stres, buduje poczucie empatii i kreatywność. Kiedy dzieci są jej pozbawione, ich rozwój może być znacznie upośledzony. Dzięki zabawie najmłodsi mają szansę wyrosnąć na szczęśliwych dorosłych.

Czego dzieci uczą się przez zabawę?

Zabawa jest podstawowym narzędziem rozwoju w dzieciństwie. Wpływa pozytywnie na wiele aspektów życia dziecka, m.in.:

  • Kształtuje zdrowe nawyki, aktywnie angażując dzieci do ruchu. Zwalcza problemy, z którymi zmaga się wiele osób już od czasu dzieciństwa, np. otyłość,
  • pozwala dzieciom poznawać nowe sposoby na spędzanie wolnego czasu,
  • kształtuje nowe umiejętności,
  • uczy dzieci podejmowania własnych decyzji,
  • odpręża i pomaga radzić sobie z lękiem.

Zabawy, które wpływają na rozwój dziecka

Ważne, aby pamiętać, że zarówno gry i zabawy na świeżym powietrzu, jak i te w domu są bardzo wartościowe. Oto przykłady lubianych przez dzieci zabaw, które rozwijają wyobraźnię i sprawność ruchową.

Gra w piłkę

Zabawa z piłką pomaga w rozwoju dzieci. Podczas gry dzieci zastanawiają się, jak prawidłowo nią rzucać i kopać. To buduje koordynację ruchową. Muszą również podejmować decyzje i wymyślać strategię. Wspomaga to naukę szybkiego myślenia i rozwiązywania problemów.

Huśtawka

Huśtawka to jedna z bardziej znanych aktywności na placu zabaw. Przyspiesza rozwój dziecka na kilka sposobów. Pomaga zachować równowagę i uczy panowania nad ciałem. Dzięki zabawie na huśtawce mózg uczy się też, czym jest prędkość i kierunek.

Zabawa klockami

Klocki używane są do zabaw konstrukcyjnych i są idealnym narzędziem edukacyjnym. Badania mówią, że układanie klocków pomaga dzieciom w rozwoju i kształtowaniu:

  • umiejętności motorycznych,
  • rozumowania przestrzennego,
  • kreatywnego myślenia,
  • umiejętności inżynieryjnych.

Pasujące karty

Układanie i dopasowywanie kart z takimi samymi cyframi lub obrazkami wnosi pozytywny wkład w proces rozwoju umysłowego dziecka. Jest to jedna z najpopularniejszych gier wykorzystywanych do ćwiczenia pamięci u najmłodszych.

Warto jeszcze raz podkreślić, że wspólna zabawa z dzieckiem wpływa pozytywnie na jego rozwój, a także na waszą relację.

I CAN DO ANYTHING

Copyright © Agora SA