Jak twórczo i ciekawie spędzać czas z dzieckiem bez telewizora?

Oglądanie telewizji znacząco wpływa na nasze codzienne życie. To, co widzimy i słyszymy, często kształtuje nasze myśli. Jeżeli tak to wygląda w przypadku dorosłych, wystarczy wyobrazić sobie, jak silny wpływ telewizja może mieć na dzieci. Warto zastanowić się więc, jak najlepiej spędzać czas z najmłodszymi, unikając oglądania telewizji.

To, co dzieci widzą i słyszą od najmłodszych lat, kształtuje ich przyszłość. Często z powodu małej ilości czasu rodzice, aby wykonać swoje codzienne obowiązki, sadzają dzieci przed telewizorami i włączają im bajki, które łatwo przyciągają uwagę maluchów. Trzeba jednak pamiętać o równowadze. Powinniśmy oferować najmłodszym także ciekawsze i bardziej kreatywne zajęcia niż oglądanie bajek.

Dzieci przed ekranem

Dzieci nie powinny spędzać przed ekranem więcej niż godzinę dziennie. Przekraczanie tego limitu może wpływać na ich późniejszy rozwój i funkcjonowanie. Pociechy, które spędzają za dużo czasu przed ekranem, mogą mieć problemy z zasypianiem lub z nadmiernym przybieraniem na wadze. Zbyt długie przesiadywanie przed telewizorem prowadzi również do ograniczenia kontaktów z przyjaciółmi i zmniejsza czas zabawy na zewnątrz. Dodatkowo dzieci, które oglądają za dużo telewizji:

  • częściej są agresywne, ponieważ naśladują zachowania, które widzą w bajkach i filmach,
  • są bardziej narażone na reklamy i związaną z nimi manipulację,
  • mają mniej energii,
  • są bardziej skłonne do ryzykownych zachowań,
  • mają większe problemy z koncentracją.

Zabawa lepsza niż telewizja

Rodzice powinni więc ograniczać dzieciom czas, który spędzają przed telewizorem. Dziecko powinno mieć możliwość nauki poprzez zabawę. Pozwoli mu to w przyszłości być dobrym słuchaczem i uczniem. Podczas zabawy kształtowane są umiejętności motoryczne, dziecko uczy się rozwiązywania problemów, pobudza kreatywność i buduje poczucie własnej wartości. Bardzo istotne jest znalezienie alternatywy dla kolorowego ekranu telewizora i zainteresowanie dziecka czymś, co pozwoli budować jego pomysłowość. Aby to zrobić, trzeba dowiedzieć się, co tak naprawdę lubi nasze dziecko i wykorzystać to do wspólnego spędzania wolnego czasu. Warto zadać sobie pytanie: „Czy moje dziecko lubi rysować? Śpiewać? Tańczyć?”. Większość dzieci chętnie spędza czas na świeżym powietrzu. Spacery na łonie natury, jazda na rowerze, wspólne sadzenie roślin będą idealnym sposobem na rodzinne spędzenie czasu.

Czym zastąpić telewizję?

Kiedy dziecko się nudzi, zapytaj, na co ma ochotę i zachęć do innych działań, niż siedzenie przed ekranem. Oto kilka pomysłów na to, jak zastąpić telewizję zabawą, którą twoje dziecko na pewno pokocha:

1. Poświęć czas na ruch i gry na powietrzu

Sport to świetny pomysł na spędzanie czasu. Niezależnie od tego, czy twoje dziecko lubi uprawiać sport, z pewnością istnieje rodzaj aktywnej zabawy, która go zainteresuje. Dużym plusem aktywności na świeżym powietrzu jest poprawa kondycji zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Gry to jeden z najłatwiejszych sposobów, aby dziecko zapomniało o telewizji.

2. Zachęcaj do hobby

Rodzice powinni ćwiczyć z dziećmi różne rzeczy, np. malowanie, rysowanie, tańczenie, śpiewanie czy układanie puzzli. Aktywny udział rodziców wzbudza dodatkowe zainteresowanie u dzieci. Za każdy mały wykonany cel warto je nagradzać. Nagrody są dobrą motywacją oraz zwiększają zaangażowanie.

3. Zachęcaj dziecko do zabawy przy pracach domowych

Podczas gotowania i sprzątania można spędzić wiele czasu z dzieckiem i przy okazji nauczyć je dobrych nawyków. Dla dziecka może to być nie tylko dobra zabawa, lecz także pomoc w nauce czystości, trzymaniu dyscypliny, zarządzaniu czasem i dbaniu o siebie.

4. Znajdź ulubioną zabawę dla dziecka

Jest wiele ciekawych zabaw, które z łatwością zastąpią telewizję. Jedną z nich są lubiane przez dzieci klocki. Układanie klocków angażuje, bawi i uczy, a dzieci mają swobodę podążania za własnymi pomysłami. Budując różnorodne konstrukcje, wyrażają siebie. Dodatkowo uczą się rozwiązywać problemy, np. w sytuacji, kiedy dane elementy do siebie nie pasują. Niepozorna zabawa wspomaga rozwój fizyczny. Pomaga rozwijać świadomość przestrzenną i koordynację ręka-oko. Kiedy dziecko buduje konstrukcje z klocków, wzmacnia palce, dłonie i ramiona.

Warto pamiętać, że istnieje wiele skutecznych metod na zastąpienie telewizji. Czas spędzony z dzieckiem od najmłodszych lat podczas zabawy zostanie doceniony przez najmłodszych w życiu dorosłym.

I CAN DO ANYTHING