Odkrywanie świata przez zabawę? 5 sprawdzonych pomysłów

Zabawa jest dla dziecka doskonałą okazją do odkrywania i poznawania świata. Jak to wykorzystać, aby wszechstronnie wspomóc rozwój naszego malucha? Poznaj pięć najlepszych sposobów.

Zabawa to nie tylko podstawowa forma rozrywki dla dzieci. To również najprostszy i jednocześnie najprzyjemniejszy sposób na odkrywanie i poznawanie świata. Dzieci nie powinny bowiem jedynie obserwować, co pokazują im dorośli i naśladować ich. Aby mogły rozwijać się wszechstronnie, muszą mieć poczucie, że same są odkrywcami. A to da im właśnie swobodna zabawa. 

Jak pomóc dziecku odkrywać i poznawać świat? Podstawowe zasady

Dzieci poznają świat za pośrednictwem wszystkich zmysłów: dotyku, węchu, smaku, wzroku oraz słuchu. To właśnie dzięki nim zdobywają nowe doświadczenia i tym samym wiedzę o ludziach, rzeczach i o tym wszystkim, co je otacza. Dlatego też warto, aby dziecięce zabawy były na tyle urozmaicone, żeby stymulowały każdy z pięciu zmysłów.

Jeżeli pragniesz, aby twoje dziecko nieustannie chciało odkrywać, poznawać nowe rzeczy, daj mu swobodę w działaniu i podejmowaniu decyzji. Nieustanna kontrola ogranicza bowiem maluchy i sprawia, że nie czują się one niezależne. W konsekwencji tracą chęć na próbowanie nowych rzeczy, eksperymentowanie i odkrywanie świata. 

Pamiętaj również, że maluch musi mieć czas na zabawy, które pozwolą mu poznawać otoczenie i ludzi. Dzień sztywno wypełniony po brzegi zajęciami dodatkowymi to zdecydowanie zły pomysł. Dziecko będzie wtedy po prostu przeciążone i zmęczone od namiaru bodźców. 

Co więcej, daj również dziecku okazję do nudzenia się. Tak, tak, dobrze czytasz. To jeden z lepszych sposobów, który wręcz wymusza na maluchach spontaniczność, przejęcie inicjatywy, uruchomienie wyobraźni i wymyślanie sposobów na zagospodarowanie sobie wolnego czasu. Dzięki temu próbują, eksperymentują, poznają nowe rzeczy i w konsekwencji odkrywają świat.

1. Układanki, klocki, puzzle - zabawki sensoryczne i motoryczne

Aby dziecko miało okazję do odkrywania i poznawania świata, warto dawać mu do zabawy, i to już od najmłodszych lat, wszelkiego rodzaju układanki, budowle do składania, klocki czy puzzle. Oczywiście ich wielkość i poziom zaawansowania muszą być dopasowane do wieku malucha. Dzięki zabawkom tego typu dzieci będą się uczyć budować, łączyć elementy, dopasowywać je do siebie i tworzyć z nich konstrukcje. Co więcej, klocki doskonale rozwijają w maluchach myślenie przestrzenne, ich wyobraźnię, kreatywność, a także uczą planowania, organizacji pracy oraz cierpliwości.

2. Zabawki edukacyjne

Wszelkiego rodzaju zabawki edukacyjne to kolejny sprawdzony sposób na to, aby dziecko samodzielnie i z przyjemnością poznawało świat oraz uczyło się nowych rzeczy. Przedmioty tego typu mogą np. opierać się na tym, że maluch wciska różne przyciski i obserwuje rezultaty swoich działań (włącza muzykę itp.). W ten sposób może również uczyć się literek, cyferek i tym samym układać wyrazy oraz liczyć. To również dobra metoda na oswajanie się ze światem przyrody: ze zwierzętami i odgłosami, jakie wydają. Zabawki edukacyjne doskonale sprawdzą się również w poznawaniu, do czego służą poszczególne przedmioty.

3. Czytanie książek

Czytanie książek jest kolejną, wręcz obowiązkową formą rozrywki, która może wszechstronnie stymulować rozwój naszych dzieci. To nie tylko doskonały sposób na to, aby maluchy poznawały świat, ale równie dobry na pobudzanie dziecięcej wyobraźni i tym samym twórczego myślenia. Warto również podczas czytania pokazywać dziecku obrazki z książki i pytać, co widzi na rysunku lub prosić o samodzielne wymyślenie tego, co będzie się dalej działo w czytanej opowieści.

4. Wszelkiego rodzaju eksperymenty

Eksperymenty to kolejna sprawdzona metoda na to, aby maluchy w bardzo prosty i przyjemny sposób poznawały świat. Daj dziecku pobawić się w odkrywcę. Nie wyręczaj go, pozwól, aby przejęło inicjatywę, aby uczyło się metodą prób i błędów. Do wyboru masz dwie opcje. Po pierwsze, w sklepach z zabawkami możesz kupić gotowe już zestawy do eksperymentów dla dzieci. Po drugie, spokojnie możesz do tego użyć przedmiotów codziennego użytku, które masz już w domu. Kto z nas w dzieciństwie nie bawił się masą solną? Wystarczy trochę mąki, wody oraz soli i mamy gotowe ciasto do modelowania, z którego można tworzyć różne figurki.

5. Zabawa w robienie min i odczytywanie emocji

Poprzez zabawę rodzice również mogą wprowadzić swojego malucha w często zagadkowy dla niego świat emocji. Dzięki temu w przyszłości dziecko będzie mogło łatwiej rozpoznawać uczucia własne i innych. Jak to zrobić w prosty sposób? Poprzez zabawę w robienie min. Najpierw zaprezentuj dziecku na swojej twarzy poszczególne emocje typu radość, smutek, zdenerwowanie, nazywaj je, a potem proś dziecko, aby je po tobie powtarzało. Później niech maluch sam spróbuje rozpoznać twoje emocje po minach, które robisz, ewentualnie, które pokazujesz mu na obrazkach. Możecie również pobawić się w teatrzyk czy odgrywanie ról np. w sklepie.

I CAN DO ANYTHING