Jak rozbudzić twórcze myślenie u dzieci?

Jak rozwijać u naszych dzieci wyobraźnię oraz kreatywność? Wystarczy wprowadzić kilka dobrych praktyk w ich życiu już od najmłodszych lat. Podpowiadamy, jak to zrobić w bardzo prosty sposób.

Twórcze myślenie to umiejętność, którą, jak każdą inną, należy regularnie rozwijać i ćwiczyć. Niestety, jeśli dziecko od najmłodszych lat nie otrzymuje systematycznie odpowiedniej liczby bodźców z zewnątrz, to ta cenna zdolność do twórczego myślenia i tym samym działania, nie jest u niego należycie rozwijana. Potrzebne są bowiem do tego odpowiednie stymulanty.

Każdy rodzic może na co dzień i w bardzo prosty sposób wspomagać rozwój twórczego myślenia i kreatywności u swojej córki czy swojego syna. Wystarczy wprowadzić kilka dobrych praktyk dla dziecka już od najmłodszych jego lat. Syn czy córka na pewno ci za to podziękują, jak już będą dorosłe.

Twórcze myślenie - co to takiego?

Twórcze myślenie i w konsekwencji działanie prowadzi do tego, że dziecko samodzielnie coś tworzy, a nie po prostu odtwarza. Jeśli więc chcemy rozwijać w naszym maluchu tę cenną umiejętność, postarajmy się, aby jak najmniej czasu spędzał przed telewizorem, komputerem, tabletem czy telefonem komórkowych. Te wszystkie przedmioty dostarczają bowiem gotowe już obrazy, przez co nie pobudzają dziecięcej wyobraźni, a wręcz ją usypiają.

Dzieci już od najmłodszych lat powinny mieć jak najwięcej okazji do kreatywnego myślenia, samodzielnego radzenia sobie w różnych codziennych sytuacjach i do rozwiązywania problemów np. metodą prób i błędów, a nie poprzez naśladowanie dorosłych, czy robienie konkretnie tego, co im się karze. Najprostszym i jednocześnie też najbardziej przyjemnym sposobem na rozbudzenie twórczego myślenia u dzieci jest zabawa. To dzięki niej mogą rozwijać tą jakże cenną już w dorosłym życiu umiejętność. Zabawa jest jedną z najważniejszych potrzeb dzieci do mniej więcej siódmego roku życia. Warto przy tym mieć świadomość, że nie jest to tylko forma rozrywki i przyjemność dla maluchów, ale również doskonała okazja właśnie do rozwijania kreatywności.

Jak rozwijać twórcze myślenie u dzieci? Poprzez zabawę

Jak więc rozwijać twórcze myślenie u dzieci? Przede wszystkim dając im do zabawy wszelkiego rodzaju układanki, budowle do składania, klocki, czy puzzle. Oczywiście ich wielkość oraz poziom zaawansowania muszą być dopasowane do wieku dziecka. Dzięki takim zabawkom maluchy będą uczyć się budować, łączyć elementy, dopasowywać je do siebie i tworzyć z nich konstrukcje. Samodzielnie będą kreować coś zupełnie od nowa, po swojemu, metodą prób i błędów, a nie po prostu odtwarzać. I w ten sposób regularnie stymulowane i tym samym rozwijane będzie u nich twórcze myślenie.

Warto również czasem dać dziecku do zabawy np. zwykły koc, poduszki, pudełka, piłeczki, aby samodzielnie coś z nich stworzyło, wykorzystując do tego swoją wyobraźnię. Pamiętacie, jak sami w dzieciństwie braliście rzeczy z pokoju i budowaliście z nich "bazę", schron, czy namiot? To właśnie doskonała okazja do pobudzania kreatywnego myślenia. I jaki prosty i tani sposób! W tym przypadku chodzi również o niekonwencjonalne wykorzystanie zwykłych przedmiotów codziennego użytku np. krzesła do budowy domku, książki jako podnóżka itp. Wszystko zależy od wyobraźni naszych maluchów.

W rozwijaniu twórczego myślenia u dzieci pomoże również czytanie książek. To doskonały sposób na pobudzanie wyobraźni. Warto również podczas czytania pokazywać dziecku obrazki z książki i pytać: co widzi na rysunku lub prosić o samodzielne wymyślenie tego, co będzie się dalej działo w czytanej opowieści.

Również wszelkie zabawy plastyczne typu rysowanie, malowanie, lepienie, klejenie, robienie dekoracji itp., będą doskonałym narzędziem, sprzyjającym rozwojowi twórczego myślenia u najmłodszych. To prosty sposób na to, aby dzieci ćwiczyły wyobraźnię oraz kreatywność: wcielały w życie swoje pomysły i obserwowały efekty takiego działania.

W pobudzaniu twórczego myślenia u dzieci pomogą także:

  • teatrzyk, odgrywanie ról, zabawa w sklep, dom, szkołę itp.,
  • gra na instrumentach,
  • zabawy w skojarzenia np. kalambury.

Daj dziecku swobodę i okazję do nudzenia się

Jeżeli chcesz, aby twoje dziecko rozwijało w sobie twórcze myślenie, daj mu swobodę w działaniu i podejmowaniu decyzji. Nieustanna kontrola ogranicza bowiem maluchy i sprawia, że nie czują się one niezależne. W konsekwencji tracą chęć na próbowanie nowych rzeczy i odkrywanie świata.

Pamiętaj również, że dziecko musi mieć czas na rozwijanie swojej kreatywności. Dzień sztywno wypełniony po brzegi zajęciami dodatkowymi to zdecydowanie zły pomysł. Dziecko będzie wtedy po prostu przeciążone i zmęczone. Aby twoja córka czy syn rozwijali w sobie kreatywność, potrzebują nudy. Tak, tak, dobrze czytasz. To jedna z lepszych okazji, która wręcz wymusza w nich uruchomienie wyobraźni i wymyślanie sposobów na zagospodarowanie sobie wolnego czasu.

Co nie sprzyja rozwojowi twórczego myślenia u dzieci?

Warto przy tym również wiedzieć, co niszczy kreatywne myślenie i twórcze podejście do życia u dzieci. Rodzice bowiem bardzo często nieświadomie popełniają te błędy. Jednym z nich jest wyręczanie dziecka. Takie podejście wykształca w nim poczucie bezradności i braku sprawstwa oraz kontroli nad życiem. Dziecko, które dość często wyręczane jest przez swoich rodziców, w pewnym momencie przestaje samodzielnie próbować i szukać rozwiązań, oczekując pomocy od innych. W konsekwencji traci również chęć odkrywania świata. Oczekuje gotowych instrukcji, jak ma postępować.

Podobnie działa na dzieci nieustanne poddawanie ich ocenie i krytyce. Pozwól swojej córce czy synowi próbować i popełniać błędy. To niezbędny etap do dalszego rozwoju. Zachęcaj do szukania różnych rozwiązań i do podejmowania ryzyka.

Dość częstym błędem rodziców jest również narzucanie swoim maluchom sztywnych reguł, określonych instrukcji czy schematów działania. Nie porównuj nieustannie dziecka, nie wymagaj od niego, aby dostosowywało się do innych i otoczenia. Daj mu swobodę działania i możliwość podejmowania samodzielnych decyzji. Ucz go, aby nie bało się być inne i aby śmiało wyrażało własne zdanie.

I CAN DO ANYTHING