Jak budować relację ojca z dzieckiem już od najmłodszych lat? To warto wiedzieć

Budowanie relacji z dzieckiem to bardzo ważne zadanie w życiu każdego ojca. O czym musimy pamiętać? Jakich błędów unikać? Oto kilka wskazówek dla ojców, którzy pragną, by ich relacje z dzieckiem przez całe życie były jak najlepsze.

Bądź zaangażowany od samego początku

Wielu osobom wydaje się, że budowanie relacji zaczyna się, gdy dziecko już mówi i rozumie wiele kwestii, które dotyczą otaczającej je rzeczywistości. Warto jednak zacząć dbać o to zaraz po pojawieniu się niemowlęcia na świecie.

Pomagaj w pielęgnacji i opiece - kąp, przewijaj, noś dziecko na rękach. Dzięki temu od samego początku będzie tworzyła się między wami naturalna więź. Gdy dziecko jest już większe, czytaj mu, pomagaj w nauce, zabieraj na wspólne spacery. Wszystkie te czynności będą miały wpływ na waszą relację.

Wymagaj mądrze

Pamiętaj, żeby nie wymagać od swojej pociechy zbyt wiele. Dorosłe osoby po latach często mają żal do rodziców, że nie zapewnili im prawdziwego dzieciństwa. Zamiast bezwarunkowej miłości otrzymywali głównie wyśrubowane wymagania.

Z drugiej strony brak zainteresowania rozwojem dziecka także nie jest dobry. Dlatego w tego typu kwestiach warto zachować umiar. Na co szczególnie należy uważać?

Z biegiem lat, gdy dziecko zacznie szukać swoich pasji i zainteresowań, doradzaj, ale nie narzucaj. Pamiętaj, że dziecko nie powinno realizować twoich ambicji, a swoje. Z kolei, gdy przydarzą mu się jakieś niepowodzenia, postaraj się dawać mu jak największe wsparcie. Nie wytykaj błędów, nie krytykuj i nie porównuj do innych osób. Takie zachowania mogą bardzo źle wpłynąć na rozwój psychiczny dziecka.

Bawcie się razem

Nie zapominaj też o przyjemnościach. Dzieci uwielbiają bawić się z rodzicami. A nam dorosłym, mimo początkowych oporów, wspólna zabawa także daje wiele radości. Warto łączyć przyjemne z pożytecznym. Przykład? Zabawa klockami.

Wielu z nas uwielbiało ją w czasach dzieciństwa. Miłość tę warto zaszczepić także u swojej pociechy. Klocki rozwijają wyobraźnię, kreatywność, a także wspomagają koncentrację. Bawiąc się więc w ten sposób z dzieckiem, nie tylko zapewniamy mu rozrywkę, ale także wspomagamy jego rozwój.

I CAN DO ANYTHING