Kto powiedział, że dorośli nie mogą się bawić? Przyłącz się do dziecka, zobaczysz, ile będziecie mieli z tego frajdy

"Nie mogę", "nie mam czasu", "pobaw się sam", ale też "to przecież nie wypada", "ośmieszę się"- tak często myślą (i mówią) dorośli, gdy są zapraszani przez dziecko do zabawy. To błąd, gdyż wspólne spędzanie czasu to coś najcenniejszego i dla malucha, i dla rodzica.

Wspólna zabawa z dzieckiem to coś, w co warto inwestować. Dlaczego? To doskonały sposób na wspieranie jego rozwoju ruchowego (podczas biegania i skakania maluch trenuje koordynację ruchową, a bawiąc się w piaskownicy doskonali chwytanie przedmiotów), czy umysłowego (poprzez naukę mówienia czy odkrywania związków przyczynowo-skutkowych). Wspólna zabawa służy także budowaniu relacji i jest pomocna w poznawaniu drugiej osoby. Ale to nie wszystko. Wspólna zabawa służy także rodzicom!

Jak czytamy w raporcie LEGO Play Well, 89 proc. rodziców twierdzi, że zabawa z dzieckiem sprawia im przyjemność, podobnie jak dziecku. 91 proc. jest zdania, że jest korzystna dla ich dobrego samopoczucia, a 94 proc. uważa, że pomaga lepiej poznać dziecko. Wspólne spędzanie czasu to także korzyści dla całej rodziny. 95 proc. badanych jest zdania, że zabawa buduje silniejsze więzi. Tyle samo respondentów uważa, że umożliwia ona lepszą komunikację w rodzinie.

materiałmateriał promocyjny

Pozwól sobie na spontaniczność

Po całym dniu pracy możesz nie mieć siły na zabawę. Ale pomyśl, że dzięki niej spędzisz wartościowy czas z dzieckiem. Pamiętaj, że większe znaczenie ma jakość wspólnej zabawy, a nie czas, jaki na nią przeznaczasz. Może to być tylko pół godziny, ale ważne, żeby być tu i teraz.

Nie staraj się na siłę moderować zabawy i zmieniać jej zasad. Pozwól dziecku przejąć stery i… baw się dobrze! Nie myśl o tym, że brzmisz głupio, użyczając swojego głosu zabawce, pozwól włożyć sobie zabawny kapelusz, dołącz do organizowanego przez dziecko przyjęcia i pij herbatę na niby.

”Z badań wynika, że ludzie, którzy więcej się bawią, mają optymistyczne nastawienie do życia i poczucie humoru, są mniej zestresowani, rzadziej cierpią na depresję. Kiedy w naszym życiu wydarzy się coś nieoczekiwanego, nasze ciało odpowiada reakcją ’uciekaj albo walcz’. Taka stresowa sytuacja sprawia, że albo stajemy się agresywni, albo uciekamy. Tymczasem mamy powody sądzić, że zdolność do zabawy pomaga nam na nowo przemyśleć takie wydarzenia, spojrzeć na nie z nowej perspektywy i dostrzec pozytywne strony” – mówi dr Elena Hoicka, starszy wykładowca psychologii wychowawczej, współautorka raportu LEGO Play Well 2018.

W co się bawić?

Przede wszystkim pozwól, aby to dziecko wybrało zabawę i wpuściło cię do swojego świata. Możesz też pokazać mu, co ty robiłeś, gdy byłeś w jego wieku. Dla malucha może być sporym zaskoczeniem, że też kiedyś byłeś mały. Pamiętasz robienie bazy? Wystarczyły dwa krzesła i koc, aby świetnie spędzać czas. W zależności od potrzeb baza mogła być zamkiem, namiotem w środku lasu czy kryjówką, w której schowano cenny skarb. Sprawdź, co wymyśli twoje dziecko i wejdź do stworzonego przez nie świata. A co powiecie na teatrzyk? Pacynki możecie zrobić sami albo wykorzystać zabawki czy różne sprzęty, które w waszej wyobraźni przeistoczą się w barwne postacie. Kto powiedział, że drewniana łyżka nie może być księżniczką, a sitko smokiem, który chce ją pojmać? Spójrz na świat oczami dziecka i nie myśl o ograniczeniach.

materiałmateriał promocyjny

Zapomnij o schematach

Klocki to coś, czym uwielbiają się bawić i mali, i duzi. Dorośli niestety najczęściej budują według instrukcji, a dzieci puszczają wodze wyobraźni. Czerwony klocek LEGO DUPLO może stać papryką w sklepiku, niebieski- morzem, a zielony – lasem. Tematyczne zestawy DUPLO mogą łączyć ze sobą na wiele sposobów - na tropikalnej wyspie mogą zamieszkać zwierzęta z farmy, a słoń i tukan być pasażerami pociągu. Usiądą obok mini-figurek ludzików i będzie to całkiem naturalne. Nie musimy chyba dodawać, że zwierzęta i ludzie - jak gdyby nigdy nic - rozmawiają ze sobą. Puść wodze fantazji i zaskocz dziecko swoimi pomysłami. Wspólnie wymyślicie coś, czego nie znajdziecie w żadnej instrukcji.

I CAN DO ANYTHING