"Mamo, co to jest? Jak działa? Dlaczego...?" Zamiast złościć się na zadawane przez dziecko pytania, naucz się na nie odpowiadać

Najpierw czekamy na pierwsze słowo. Później, z każdym kolejnym "dlaczego?", marzymy o chwili ciszy. Dociekliwość dziecka nie powinna nas jednak złościć. Wręcz przeciwnie - powinniśmy cieszyć się, że malucha wszystko ciekawi.

Od pierwszych słów do pierwszych pytań

Głużenie, gaworzenie… Przygotowania do debiutanckiego "mama" czy "tata" zaczynają się w pierwszych miesiącach życia dziecka. Pierwsze słowa maluch wypowiada w okolicach pierwszych urodzin, chociaż to oczywiście sprawa indywidualna. Później pojawiają się zdania, a wraz z nimi pytania "dlaczego?" i "po co?". Na pewno znacie opowieści rodziców, którzy wyjaśniali swoim dzieciom jakąś prostą rzecz, a od pytania do pytania przeszli do fizyki kwantowej. Chociaż dociekliwość może męczyć, tę dziecięcą ciekawość świata powinniśmy rozwijać, gdyż pierwsze trzy lata są kluczowe dla rozwoju dziecka.

Nie bój się odpowiadać

Ogrom pytań często przerasta dorosłych, którzy udają, że ich nie słyszą, albo zbywają dzieci krótkimi odpowiedziami. Niektórzy zastanawiają się, czy szczegółowe wchodzenie w interesujące maluchy kwestie w ogóle ma sens - w końcu najmłodsi nie znają wielu pojęć, a odpowiedź na jedno pytanie generuje kilka kolejnych. Powinniśmy robić jednak wszystko, aby zaspokoić ciekawość dzieci, a na ich pytania odpowiadać rzetelnie. Nie musimy robić naukowych wykładów, ale odpowiadajmy zgodnie z prawdą. Nie oszukujmy, mówmy tak, jak jest, tłumacząc zagadnienia w sposób zrozumiały dla wieku dziecka.

materiałmateriał promocyjny

Baw się i zaspokajaj ciekawość

Momentem, kiedy zazwyczaj możemy sobie pozwolić na wejście w świat dziecka, jest wspólna zabawa. Obserwujemy, jak maluch rozkłada zabawki na części pierwsze, chcąc poznać mechanizm ich działania. Ogląda, zastanawia się nad różnymi rozwiązaniami. Pyta, jest ciekawy konstrukcji, zasad. Wspólna zabawa jest też czasem, kiedy możesz nie tylko odpowiadać na pytania, ale i je zadawać. Doskonałą pomocą naukową będą klocki, które najmłodsi uwielbiają. Wiele pytań - zarówno zadawanych przez dzieci, jak i dorosłych - może generować na przykład zestaw LEGO® DUPLO® "Tropikalna wyspa". "Gdzie mieszkają zwierzęta?", "Dlaczego nie mieszkają tam, gdzie ludzie?", "Czy kiedyś mieszkali razem?", "Co jedzą zwierzęta?", "Czy ludzie sięgają po to samo?", "Jak wygląda ich dzień?", "Co zwierzęta i ludzie mogą wspólnie robić?" - to tylko kilka przykładów. Gdy dziecko buduje samo, np. wykorzystując zestawy LEGO® DUPLO® przeznaczone dla dzieci już od 18 miesiąca życia, zapytaj, co zbudowało i do czego to służy. Dopytaj, czy można wymienić klocki na inne, co się stanie, gdy sięgniemy po taki w innym kolorze. A może można użyć elementu w innym kształcie? Dziecięca wyobraźnia nie ma ograniczeń, dociekaj, pytaj o szczegóły. Odpowiedzi mogą cię zadziwić.

materiałmateriał promocyjny

Chociaż liczba zadawanych przez dziecko pytań może przytłaczać, pomyśl, że kiedyś może już nie chcieć, abyś to ty udzielał mu odpowiedzi. Nie będzie zwracał się do ciebie, tylko do znajomych. Co więcej, gdy dorośnie, może się okazać się, że to twoje dziecko będzie ci tłumaczyło, jak działa świat, za którym ty już nie nadążasz. Wykorzystaj więc czas, kiedy to ty jesteś autorytetem. To ważne dla rozwoju dziecka i budowania waszej relacji. Może to właśnie dzięki tysięcznej odpowiedzi na pytanie o to, dlaczego niebo jest niebieskie, sprawisz, że za dziesięć lat przyjdzie do ciebie z innym ważnym pytaniem albo odpowiedzią?

Komentarz Eksperta:

Ciekawość poznawcza jest cechą wszystkich dzieci. Wraz z rozwojem samodzielności i dużej motoryki maluchy poznają swoje otoczenie, eksplorują każdy kąt. Ciekawość motywuje je do otwierania szuflad i szafek, jak również do zadawania niezliczonej ilości pytań. Dla rodzica z pozoru męczące, dla dziecka bardzo ważne! Z uwagi na swój wiek maluch nie rozumie wielu rzeczy, zjawisk czy ludzkich zachowań. Chce dowiedzieć się dlaczego trawa jest zielona, słońce gorące i jasne, a śnieg biały i zimny. Dzięki naszym odpowiedziom nie tylko zaspokoimy jego ciekawość, ale pomożemy mu rozwijać wiedzę ogólną o otaczającym świecie. Nie bójmy się powiedzieć, że nie znamy odpowiedzi na dane pytanie…możemy wspólnie poszukać rozwiązania zagadki, a przy okazji nauczymy dzieci jak pozyskiwać wiedzę. Ponadto nie zawsze musimy od razu szybko zaspokajać ciekawość malucha! Na zadane pytanie odpowiedzmy: a jak ty uważasz? Skąd ten pomysł? Jak na to wpadłeś? Dzięki temu pobudzimy wyobraźnię malucha motywując do samodzielnego rozwiązania problemu. Warto podkreślić, iż wspólne rozważania na dany temat z dzieckiem to nie jest czas stracony. Przeciwnie! To inwestycja w jego rozwój, rozwój więzi i relacji z opiekunem, a także atrakcyjny sposób spędzania wolnego czasu.

I CAN DO ANYTHING