Dzieci i obowiązki domowe. Zacznijcie od... zabawy

Rodzice często narzekają, że ich dzieci nie pomagają w domu. Z drugiej strony - sami ciągle je w czymś wyręczają. Jeśli chcesz zaszczepić w swoich pociechach dobre nawyki, ucz ich od najwcześniejszych lat.

Czy dzieci mogą mieć obowiązki domowe? Odpowiedź jest jedna: tak. Oczywiście zadania muszą być dostosowane do ich wieku i możliwości, ale jeśli od najmłodszych lat nie będziemy angażować malucha do domowych obowiązków, to gdy podrośnie, nie będzie mieć w sobie tego nawyku. O czym powinniśmy pamiętać? Jedno to odpowiednie zadania, drugie to właściwa motywacja. Nawet jeśli coś nie jest wykonane doskonale i wiemy, że sami zrobilibyśmy daną rzecz szybciej i lepiej, powstrzymajmy się przed krytykowaniem dziecka i poprawianiem go. Pochwalmy, doceńmy wysiłek. Możemy doradzić, ale nie mówmy, że coś jest robione źle. Gdy będziemy jedynie wytykać błędy, maluch może stracić zapał i kolejnym razem nie będzie już chętny do pomocy.

"U nas nie sprawdziły się żadne tabele, w których wypisywaliśmy, co i kiedy każdy z nas ma robić. Dzielimy się zadaniami na bieżąco, działamy wspólnie. Wiemy, że wtedy idzie sprawniej" - mówi Klaudia, mama przedszkolaka i drugoklasistki. Radzi także, że warto spróbować współzawodnictwa. Wtedy niektóre zadania są wykonywane szybciej. "Segregowanie skarpetek jest nudne, ale gdy robi się je na wyścigi z siostrą, od razu staje się przyjemniejsze" - śmieje się. Jak jeszcze zachęcić dziecko do pomocy? Zamiast po prostu zlecać zadanie, dajmy dziecku jakąś funkcję. Niech zostanie na przykład "ekspertem do spraw równego ustawienia pluszaków" - jako specjalista będzie pilnował swoich obowiązków.

Dzieci i obowiązki domowe. Zacznijcie od... zabawyDzieci i obowiązki domowe. Zacznijcie od... zabawy Materiał promocyjny

Jakie obowiązki domowe mogą mieć małe dzieci?

Kilkulatek czy przedszkolak nie wyrzuci śmieci, ale może uprzątnąć te, które znalazły się w jego pokoju i wyrzucić je do śmietnika. Co jeszcze? Dzieci mogą pilnować, by buty w przedpokoju były równo ustawione, wrzucać swoje brudne ubrania do kosza na pranie, układać zabawki na półkach i odstawiać po sobie brudne naczynia do zlewu. Warto, by przedszkolaki same się ubierały, kąpały lub myły zęby. To również nauczy je samodzielności, a po dobrze wykonanym zadaniu wzrośnie ich pewność siebie.

Oczywiście podstawową zasadą, która obowiązuje w wielu domach, jest sprzątanie po zabawie. Ale zabawa może też uczyć sprzątania. W jaki sposób?

Przez zabawę do działania

Wykorzystajmy zabawki, aby wytłumaczyć kilkulatkowi, dlaczego on także powinien mieć obowiązki domowe, a pomaganie mamie to normalna sprawa. A jeśli wszyscy będziemy mieć jakieś zadania, kolejne punkty z listy rzeczy do zrobienia będą znikać szybciej, a my będziemy mieć więcej czasu na wspólne aktywności. Jak to robić? W tej sytuacji doskonale sprawdzą się klocki. Wykorzystując figurki z zestawów LEGO® DUPLO® aranżuj sytuacje, które będą opisywać to, co się dzieje w waszym domu. Niech figurki zrobią bałagan, a później wspólnie rozmawiają o tym, dlaczego ważne jest, aby posprzątały razem. Posłuchaj jakich argumentów używa dziecko - najprawdopodobniej to właśnie dlatego nie chce angażować się w pomoc. Możecie też rozmawiać o obowiązkach, bawiąc się zestawem LEGO® DUPLO® "Pociąg parowy". "Jakie obowiązki ma maszynista?", "Co robi dróżnik?", "Dlaczego to, co robią, jest ważne?", "Jakie ty masz obowiązki?", "Co mógłbyś robić?". Zwykła wymiana zdań podczas rozmowy może skutkować ułożonym planem działania i podziałem obowiązków.

Dzieci i obowiązki domowe. Zacznijcie od... zabawyDzieci i obowiązki domowe. Zacznijcie od... zabawy Materiał promocyjny

Komentarz Eksperta:

Kształtowanie dobrych nawyków zaczyna się bardzo wcześnie. Już kilkulatka możemy nauczyć pomagania w obowiązkach domowych, bo przecież jest to nasza wspólna przestrzeń życiowa. Dzięki tej nauce rozwijamy samodzielność malca, pomagamy mu w zbudowaniu pozytywnej samooceny czy stwarzamy przestrzeń do odczuwania dumy z samego siebie. Ponadto zbierzemy owoce tych cennych lekcji, gdy dziecko będzie już starsze. Zwracajmy uwagę, że pomaganie jest dobre, że współpraca usprawnia sprzątanie, uwrażliwiajmy dziecko na to, że pomaganie oraz odbieranie pomocy wyzwala przyjemne emocje. Nie ograniczajmy się także wyłącznie do sprzątania przez dziecko swojego pokoju! Zaangażujmy je w zadaniach kuchennych - krojenie warzyw do sałatki czy ugniatanie ciasta może być fascynującym doświadczeniem, a wkładanie naczyń do zmywarki nie lada wyzwaniem. Ważne jest jednak to, aby nauka obowiązków domowych odbywała się w przyjaznej atmosferze, bez krytyki, pośpiechu czy wyręczania, ale za to z akceptacją, cierpliwością i zrozumieniem, że nowe umiejętności wymagają czasu. W rozwijaniu dobrych nawyków pomocne będą zabawki. Dzięki maskotkom, figurkom ludzi czy zwierząt możemy rozwijać w dziecku rozumienie pewnych zasad czy niepisanych norm społecznych. 

I CAN DO ANYTHING