3 umiejętności, które dziecko zdobywa podczas zabawy. Przydadzą mu się w przyszłości

Według dorosłych dziecięce zabawy to głównie rozrywka. Rodzice nie są świadomi, że dzieci zdobywają wówczas umiejętności, które przydają się im w przyszłości. Czego pociechy uczą się np. podczas układania klocków czy zabaw tematycznych?

W przeciwieństwie do nauki, podczas zabawy nie określa się konkretnych celów, a mimo to przynosi ona dziecku wiele edukacyjnych korzyści. Pociecha nabywa wiele umiejętności, które przydadzą jej się w przyszłości. Czego uczy się od najmłodszych lat?

Dziecko poznaje role społeczne i zawodowe

Dzieci chętnie bawią się w zabawy tematyczne, które polegają na odtwarzaniu czynności dorosłych - czy to z domu, czy ze szkoły. Lubią udawać, że są policjantami, strażakami, nauczycielami. Na początku dzieci intuicyjnie przejmują rolę, np. zgodnie z własną płcią. Dziewczynki wcielają się w role kobiece, chłopcy w role męskie. Zwykle uzupełniają to wymyślonymi sytuacjami, dzięki czemu rozwija się u nich również wyobraźnia i kreatywność. 

Gdy dziecko bawi się z rówieśnikami czy rodzeństwem, uczy się współpracować, rozwiązywać konflikty i ustalać reguły. Wzbogacenie słownictwa jest kolejną niewątpliwą zaletą wspólnej zabawy. Włączenie rzeczywistych sytuacji do zabawy, pozwala maluchowi powtarzać usłyszane wcześniej słowa, a także poszerzać wiedzę, która ma związek z rolami społecznymi i zawodowymi.  

Dziecko rozwija się emocjonalnie podczas zabawy

Zabawy zarówno z użyciem przedmiotów, jak i te z wykorzystaniem wyobraźni wywołują wiele emocji. Sprawiają, że dziecko odczuwa radość i satysfakcję. Np. w momencie, kiedy uda mu się ułożyć klocki, jest z siebie dumne. Takie doświadczenia wpływają również na kształtowanie pewności siebie.

Niektóre zajęcia wymagają cierpliwości i współpracy z innymi. Podczas nich rozwija się u dzieci również empatia. Rozumienie potrzeb i emocji innych ludzi jest umiejętnością niezwykle przydatną w dorosłym życiu - nie tylko prywatnym, lecz także zawodowym.

Zabawa uczy cierpliwości, samodzielności i podejmowania decyzji

Zabawy sprawiają, że dziecko czuje się jak odkrywca. Angażują wiele zmysłów, pobudzają motywację do działania, uczą aktywności, samodzielności. Podczas układania klocków czy puzzli, dziecko musi zdecydować, co zrobić z danym elementem, aby osiągnąć wymarzony efekt. Wie, że jest za coś odpowiedzialne i od jego działań zależy to, czy cel zostanie osiągnięty. Samodzielność jest niezbędna do zrealizowania własnych celów, pragnień. Daje poczucie niezależności.

Umożliwienie dziecku swobodnej zabawy sprawi, że zdobędzie ono umiejętności, które są niezbędne w dorosłym życiu i będzie miało świadomość, że ma wpływ na własny los. 

I CAN DO ANYTHING