Naucz dziecko samodzielności przez zabawę

Samodzielność u dziecka to cecha, która marzy się każdemu rodzicowi. W tej kwestii bardzo może pomóc zabawa. Najważniejsze jest to, aby odpowiednio zachęcić do niej najmłodszych.

Nauka przez zabawę

Im szybciej nauczysz swoje dziecko samodzielności, tym szybciej będzie świadome tego, co robi. Oto wskazówki, które pomogą zachęcić dzieci do zabawy:

Odpowiednie zabawki - przyczyniają się do skupiania się dziecka na konkretnej czynności. Dzieci rodzą się nie tylko ze zdolnością uczenia się, ale także z kreatywnością. Dlatego zaproponujmy im różne atrakcje. Kiedy damy zabawkę interaktywną, po krótkim czasie może się nią znudzić. Warto zatem zainwestować w produkty rozwijające kreatywność na przykład klocki. Powinny one być odpowiednio dopasowane do wieku. Samodzielna zabawa pozwala maluchom stać się bardziej niezależnymi.

Nie przejmuj inicjatywy - dzieci podczas zabawy czują się lepiej w obecności rodziców, ale tracą pewność siebie i chęć do samodzielności, kiedy opiekunowie robią wszystko za nie. Rodzic nie powinien sugerować, jak maluch powinien się bawić lub grać.

Dorota Maciejec, psycholog dziecięcy: samodzielność jest cechą, dzięki której dzieci czują się pewniejsze siebie, wierzą we własne siły i lepiej sobie radzą w wielu codziennych sytuacjach. Samodzielny maluch lepiej sobie radzi z adaptacją przedszkolną, a starszak z obowiązkami wynikającymi z roli ucznia. Jeśli chcemy, aby nasze dziecko było samodzielne, powinniśmy je do tego zachęcać, bez wyręczania. Musimy się jednak liczyć z tym, że maluch, zanim opanuje trudną sztukę ubierania, jedzenia czy toalety będzie popełniał drobne błędy. Nie martwmy się, jeśli założy koszulkę na lewą stronę, pochwalmy za włożony trud, a nie krytykujmy. Jeśli podczas samodzielnego jedzenia wyleje zupę, brudząc sobie ubranie i podłogę, trzymajmy nerwy na wodzy i doceńmy starania. W przypadku zabawy dajmy dziecku możliwość eksperymentowania, przejęcia inicjatywy i zabawy na własnych zasadach. Podążajmy w zabawie za naszą pociechą, obserwujmy ją i reagujmy na jej potrzeby wynikające z etapu rozwojowego. Dajmy jej możliwość poczucia mocy, sprawstwa i dumy z własnych samodzielnych dokonań.  

Kontroluj czas przed ekranem - dla wielu rodziców posadzenie podopiecznego przed telewizorem to duże ułatwienie. Niestety oglądanie telewizji przez kilka godzin dziennie czy korzystanie z telefonu może doprowadzić do uzależnienia. W zależności od grupy wiekowej naukowcy zalecają różne ograniczenia co do czasu spędzanego przed monitorem. Dzieci do trzeciego roku życia w ogóle nie powinny spędzać czasu przed ekranem, z kolei dzieci od 3 do 7 roku życia nie powinny spędzać go więcej niż 30 minut dziennie. W przypadku dzieci w wieku szkolnym (7-12 lat) godzina dziennie powinna być wystarczająca. Dlatego zamiast wyręczać się ekranem, warto skupić uwagę malucha na innych czynnościach, na przykład rysowaniu.

Zastanów się, co lubi Twoje dziecko - kiedy poznamy to, co lubi nasze dziecko i dostosujemy gry do jego potrzeb, możemy zachęcić je do samodzielnej zabawy. Jeśli maluch lubi odkrywać nieznane i jest ciekawy świata, możesz dać mu globus lub dziecięce mapy do zabawy, które zachęcą je do zgłębiania swoich zainteresowań. Jeśli natomiast dziecko interesuje się przyrodą, to lornetka do obserwowania ptaków albo lupa do podglądania robaczków, będzie dla niego świetnym narzędziem.

Poświęć dziecku uwagę - najmłodsi chcą wiedzieć, że są cenieni i mają wsparcie u rodziców. Każdego dnia przeznaczaj trochę czasu, aby przyglądać się, jak bawi się twoje dziecko. To zapobiegnie sytuacjom, w których, maluch będzie próbował za wszelką cenę zwracać na siebie uwagę i unikał samodzielnej zabawy.

Bardzo ważne jest, aby dzieci wiedziały, że nie każda chwila w ich życiu musi być wypełniona zajęciami. Muszą nauczyć się samodzielnie wyszukiwać rzeczy, które je interesują. Kiedy rodzice zachęcają dziecko do samodzielności, wzbudzają w nim ciekawość świata i chęć do poszukiwania własnych zainteresowań.

Dorota Maciejec, psycholog dziecięcy: chcąc rozbudzić w dziecku pasję, zachęcić do jakiejś aktywności, pokażmy mu różne możliwości np. spędzania wolnego czasu. Nie warto narzucać dziecku własnych zainteresowań, ponieważ może to przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Obserwujmy naszą pociechę, co lubi, co je interesuje, jak się czuje w danej sytuacji, reagujmy pozytywnie na jej wybory. Dzięki pozytywnemu wzmocnieniu z naszej strony zwiększamy szansę na większe zaangażowanie, a co za tym idzie na rozwój samodzielności. Pozwólmy dziecku stać się ekspertem w danej dziedzinie, niech poczuje się ważne i mądre co dodatkowo wzmocni poczucie własnej wartości. 

I CAN DO ANYTHING