Nie strofuj dziecka za bałagan. On świadczy o kreatywności. Jakie inne znaki mówią, że twoje dziecko jest kreatywne?

Porządek - od małego rodzice uczą dzieci, że należy zachowywać porządek. Czy jednak słusznie? Okazuje się, że nie zawsze wszystko musi być idealnie poukładane. Dlaczego?

Większość z nas uważa, że dzieci, które utrzymują porządek, są bardziej obowiązkowe i zorganizowane w porównaniu do tych, które nie lubią po sobie sprzątać. To jednak nie do końca prawda. Dzieci, które lubią "bałaganić" - czyli bawią się różnymi zabawkami na raz, tworzą chaotyczne, kolorowe obrazki, na których układają np. plastelinę i inne zabawki, są pomysłowe i mają rozwiniętą wyobraźnię. Świadczą o tym wnioski uniwersytetu badawczego - The University of Malaya w Kuala Lumpur w Malezji. Badani pięciolatkowie i sześciolatkowie podczas takiej nieuporządkowanej zabawy uczyli się między innymi tworzenia opowieści oraz zabawy w odgrywanie roli.

Co więcej, bałagan nie zawsze oznacza brak porządku. Jeśli przyjrzymy się dokładniej nieposprzątanemu pokojowi, szybko zauważymy, jakie przedmioty są najistotniejsze dla naszej pociechy. Rzeczy mniej ważne zazwyczaj odstawione są na bok lub zakopane na dole pod innymi. To raczej potwierdzi każda mama.

Czy bałagan pobudza kreatywność?

Odpowiedź na to pytanie brzmi - tak! Wiele badań pokazało, że jest powiązany ze sprytem. W 2013 roku Kathleen Vohs pracująca w Carlson School of Management na Uniwersytecie w Minnesocie przeprowadziła badanie, które wykazało, że bałagan może znacznie rozwinąć pozytywne myślenie.

Rodzice mogą pomóc dziecku w rozwiązywaniu problemów w twórczy sposób. Trzeba po prostu dać maluchowi swobodę popełniania błędów i szanować jego pomysły. Trochę tak, jak w nieuporządkowanym pokoju. Jeśli zdaniem dziecka miejsca misia jest na fotelu zamiast w szafie, pozwólmy na to. 

Oznaki kreatywności u dzieci

W rozwoju dzieci bardzo ważna jest kreatywność. Nowe badania psychologów Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley sugerują, że zwykle spada ona wraz z wiekiem. Dlatego ważne jest, aby dostrzegać ją i kreować od małego. Oznaki kreatywnego dziecka to:

  • bujna wyobraźnia,
  • spontaniczność,
  • eksperymentowanie,
  • oryginalność,
  • płynność werbalna,
  • elastyczne dostosowywanie się do nowych sytuacji.

Porządek także ma swoje zalety

Nie chcemy jednak w tym miejscu całkowicie deprecjonować porządku. Sprzątanie swojego pokoju, podobnie jak angażowanie dziecka w inne prace domowe, uczy je odpowiedzialności i systematyczności. Nie pozwólmy jednak na to, by rozsypane klocki na podłodze stały się głównym przedmiotem domowych dyskusji.